Czym różnią się twarde i miękkie soczewki?

Obecnie na rynku znajduje się mnóstwo różnego rodzaju soczewek kontaktowych i jest to oczywiste, ponieważ na takie artykuły jest dziś duży popyt. Ludzie bowiem o wiele chętniej stawiają na soczewki aniżeli okulary. Jeśli mówimy o materiale, z którego są one wykonane, to należy dokonać ich podziału na soczewki miękkie oraz twarde. Te drugie spotyka się dziś wyjątkowo rzadko i nie są one zbyt praktyczne, a w związku z tym nie warto zawracać sobie nimi głowy. Skupmy się w związku z tym na soczewkach miękkich. Jak są zbudowane i jak je możemy podzielić?

Materiał

Miękkie soczewki są wyjątkowo cienkie i wyprodukowane z materiałów charakteryzujących się wysoką przepuszczalnością tlenu do oka. Podzielić je możemy na soczewki hydrożelowe oraz silikonowo-hydrożelowe. Te drugie pod względem przepuszczalności tlenu są najlepsze, a w związku z tym nie ma potrzeby zdejmowania ich na noc. Innymi słow, możemy je nosić przez kilka, a nawet kilkanaście dni bez ich zdejmowania. Obecnie najlepsze soczewki pozwalają nam na ich użytkowanie bez zdejmowania nawet przez okrągły miesiąc.

Zalety soczewek miękkich

Takie soczewki rzecz jasna mają mnóstwo zalet. Przede wszystkim należy tutaj wspomnieć o tym, że są one bardzo wygodne i przyjemne dla oka. Poza tym o wiele łatwiej jest je do niego dopasować, a także utrzymać w czystości. Kolejną zaletą jest możliwość ich noszenia przez dłuższy czas, o czym wspomnieliśmy już w powyższym akapicie.

Możemy być w związku z tym pewni, że soczewki miękkie szybko wyprą ze sprzedaży te wykonane z innych materiałów.