Kiedy należy wymieniać soczewki?

pojemnik na soczewki wymianaDbać o swoje oczy możemy na wiele różnych sposobów. Wśród nich znajdują się oczywiście liczne zabiegi pielęgnacyjne, które miedzy innymi sprawią, że oczy będą lepiej nawilżone. Nie należy zapominać także o licznych wadach wzroku, które powinny być korygowane. Jednym z najpopularniejszych sposobów radzenia sobie z tego typu dolegliwościami są soczewki kontaktowe, które występuję pod wieloma postaciami.

W zależności od okresu użytkowania

Wśród wszystkich zasad używania tej metody korekcji, najważniejszą z nich wydaje się być kwestia związana z wymianą. Każde soczewki są specjalnie oznaczane przez producenta, który wskazuje przez jaki okres możemy ich używać. Pamiętać należy o tym, że liczony jest on od chwili otwarcia pojemnika z soczewkami. Od tego momentu są one narażone na liczne czynniki zewnętrze, w postaci drobnoustrojów oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Podczas noszenia soczewek, na ich powierzchni gromadzą się liczne osady białka, wapnia czy poszczególnych tłuszczy, występujących w środowisku. Wszelkie drobinki brudu powodują, że nasze soczewki się starzeją i niszczeją.

Jak utrzymać soczewki w dobrym stanie?

Dlatego też bardzo ważne jest to, aby pilnować okresu ich przydatności. Użytkowanie ich po tym czasie może być dla nas niezwykle niebezpiecznie. Należy pamiętać również o tym, że soczewki zużywają się nawet wtedy, gdy nie używamy ich codziennie. Okres ważności przedstawiony na opakowaniu jest więc bezwzględny. Nie ma tu znaczenia, w jakim stopniu korzystaliśmy z soczewek.

Oczywiście okres ten może ulec skróceniu, jeżeli nie będziemy trzymać się zaleceń producenta odnośnie pielęgnacji soczewek. Codziennie powinny być one przez nas dezynfekowane i czyszczone. W innym wypadku, poza wcześniejszym zużyciem się produktów, możemy doprowadzić do licznych chorób oczu, czego oczywiście byśmy nie chcieli.

Przedstawione wyżej kwestie mogą wydać się trywialne, jednak przestrzeganie wszelkich zasad noszenia soczewek kontaktowych jest niezwykle ważne. Zapewni nam to nie tylko wystarczający komfort ich noszenia, ale także pozwoli zabezpieczyć się przed różnego rodzaju chorobami i innymi dolegliwościami.