Rodzaje soczewek kontaktowych

rodzaje soczewek kontaktowych

Podział ze względu na materiał

W pierwszej fazie weźmy pod uwagę materiał, z którego owe soczewki są wykonane. I tak możemy podzielić je na soczewki miękkie i twarde. Te pierwsze dodatkowo dzielą się na hydrożelowe oraz silikonowo-hydrożelowe. Warto zaznaczyć, że te drugie to soczewki w pełni nowoczesne, które możemy nosić tak w dzień, jak i w nocy. Wszystko dlatego, że posiadają one większą przepuszczalność tlenu. Jest to w związku z tym znakomite rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na ich czyszczenie czy też zdejmowanie ze względu na tryb życia lub wykonywany zawód.

Podział ze względu na wadę wzroku

Podziału soczewek dokonać możemy także ze względu na wadę wzroku. Tutaj rozróżniamy krótkowzroczność i dalekowzroczność, podczas których nosimy soczewki sferyczne, astygmatyzm, w którego czasie nosi się soczewki toryczne, a także prezbiopię. W przypadku tej wady wzroku sięga się po soczewki progresywne.

Podział ze względu na okres wymiany

Kolejny, chyba najbardziej znany podział dotyczy okresu ich wymiany. Tutaj najbardziej popularne są oczywiście soczewki jednodniowe, które są traktowane jako soczewki jednorazowego użytku. Przykładem takich soczewek jest model FitView Advance Daily. Dodajmy, że 30 sztuk tych soczewek, a więc ilość wystarczająca nam na cały miesiąc kosztuje w granicach 60 złotych. Jeśli chodzi natomiast o soczewki wielokrotnego użytku, to tutaj w grę wchodzą soczewki dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne oraz roczne.

Podział ze względu na przeznaczenie

Większość z dostępnych na rynku soczewek to soczewki korekcyjne, ale poza nimi są jeszcze te kosmetyczne, które zmieniają barwę naszego oka.